نمودار رنگ یا CRI

   

    این کلمه اختصاری برگرفته از عبارت “Color Rendering Index” می باشد و آنرا در فارسی " نمودار رنگ " می نامند. مطابق با نظریات به دست آمده در علم فیزیک، طیف نور خورشید بسیار کامل می باشد و رنگ های مختلفی را شامل می شود یعنی هر رنگی در زیر روشنایی خورشید به بهترین شکل قابل مشاهده و تشخیص می باشد . البته منابع مختلف طیف های متفاوتی از نور را تولید می کنند که می توان کیفیت و نمود رنگ یک منبع را با استفاده از CRI بیان نمود. از آنجایی که انسان دارای ویژگی های متمایزی نسبت به دیگر موجودات هست، چشم انسان نیز قابلیت تطبیق پذیری زیادی با خورشید دارد و می تواند به راحتی با استفاده از نور آن، طیف های رنگی مختلف را تشخیص بدهد. بنابراین آن دسته از منابعی که بتوانند از لحاظ تفکیک نور، شبیه به خورشید عمل نمایند، به عنوان برترین منابع نوری شناخته می شوند زیرا چشم انسان به سهولت بیشتری می تواند رنگ طبیعی آنها را تشخیص دهد

 

CRI یا اندیس نمود رنگ چگونه اندازه گیری می شود؟


    این پارامتر توسط یک عدد از مجموعه اعداد حقیقی ( در بازه ی 0 تا 100 ) نمایش داده می شود.

    اگر تشخیص رنگ یک نور تولید شده از یک منبع برای چشم غیر ممکن باشد، به آن عدد 0 اختصاص داده می شود.

    هر یک از منابع برای مثال لامپ های تولید شده در انواع مختلف دارای یک " اندیس نمود رنگ " یا CRI هستند

    منابع زیر مشابه ترین طیف به خورشید را تولید می نمایند:

  - عملکرد بر اساس گرما – لامپ های التهابی و هالوژن

  - عملکرد بر اساس طول موج – لامپ های فلورسنت و LED

    بیشترین نمود رنگ به تجهیزاتی اختصاص می یابد که بتوانند خروجی شبیه به نور خورشید را ایجاد کنند. آنهایی که بتوانند CRI> 85 را تامین نمایند، به عنوان منابع تولید نور با کیفیت محسوب می شوند و در این حالت تفکیک نور بهتر صورت گرفته است.

     در بررسی جداول مربوط به تفکیک رنگ منابع مختلف باید به این موضوع توجه داشت که درجه حرارات رنگ و اندیس نمود رنگ دو موضوع کاملا متفاوت از یکدیگر می باشند.

 

CRI در منابع نوری مختلف

    در ادامه برای ارائه اطلاعات کاملتری در خصوص CRI به بررسی این اندیس در منابع مختلف می پردازیم:

 لامپ های LED

    امروزه با پیشرفت تکنولوژی، لامپ های ال ای دی در رنگ ها، اندازه ها و شدت نورهای مختلفی تولید می شوند و برای مصارف گوناگونی مثل ( خانگی، دکوراسیون و معماری، صنعتی، تجاری و .... ) مورد استفاده قرار می گیرند. این لامپ ها با قابلیت تولید نور سفید به طور کامل با چشم انسان مطابقت دارند و فاقد هر گونه اشعه مضر مثل پروتوهای مادون قرمز و فرابنفش هستند. CRI انها در محدوده ی قابل قبولی قرار دارد و هم چنین بسیار کم مصرف و به صرفه می باشند زیرا می توانند 97 درصد انرژی را به روشنایی تبدیل نمایند.

    شاید برایتان جالب باشد که بدانید، علت اینکه در سالهای اخیر استفاده از لامپ ها و تجهیزات LED در موارد مرتبط با روشنایی و لوازم الکترونیکی بسیار رواج یافته است، چیست؟

    به دلیل اینکه CRIلامپ های ال ای دی برابر با عدد 100 است و این اندیس نشان دهنده این موضوع می باشد که تجهیزات LED دارای قابلیت تولید نور سفید و از نمود رنگ مشابه با نور خورشید برخوردار هستند و به همین دلیل توسط چشم انسان به خوبی رویت می شوند و هم چنین بسیار کم مصرف می باشند.

- لامپ های فلورسنت ( مهتابی )

    در این منابع نور ماورا بنفش به نور سفید تبدیل می شود و بدین منظور از چند ماده ی فلورسانس استفاده می گردد و استفاده از آنها سالهاست که بسیار متدوال می باشد. تنها محدودتی که این منابع دارند، عدم توانایی برای تولید طیف رنگی متنوع می باشد.

- لامپ های بخار سدیم و جیوه

    در این منابع با استفاده از گاز و بخار موادی مثل سدیم و جیوه عمل تخلیه الکتریکی انجام شده و رنگ های متفاوت تولید می گردد. دارای شدت نور و بازده انرژی زیاد هستند ولی میزان CRI انها از سایر منابع ذکر شده کمتر می باشد.

- لامپ های متال هالاید و سدیم پر فشار

    عملکرد این لامپها هم چون لامپ های بخار سدیم یا جیوه می باشد ولی به علت استفاده از چندین گاز به عنوان ماده اصلی ، طیف نورهای متفاوتی ایجاد می گردد و در نهایت نسبت به آنها بازدهی بیشتری از لحاظ روشنایی و میزان CRI بالاتری دارند.

 

 

 

اطلاعات تماس

آدرس:
ایران، تهران، خیابان جمهوری، تقاطع حافظ، مرکز الکترونیک امجد، طبقه 4، واحد 5
 
تلفن      66759342-021
تلفکس  66759319-021
 

با ما در تماس باشید