شدت نور

 

توجه به شدت نور در منابع روشنایی مختلف

نور به عنوان یک عامل فیزیکی کاربرد و تاثیر زیادی در زندگی انسان ها داشته است و از اینرو در زمانهای مختلف به شیوه های متفاوتی تامین شده است. امروزه با تولید منابع گوناگون نظیر انواع مختلف لامپ ها مقدار روشنایی مورد نیاز برای روشن سازی محیط های داخلی و خارجی تامین می گردد اما انتخاب منبع مناسب یکی از مهمترین موضوعات مطرح شده در این خصوص است که همواره باید به آن توجه نمود. برای تامین نور لازم در محیط های مختلف می توان از منابع متنوعی استفاده کرد اما اینکه کدامیک مناسب تر از بقیه می باشد نیازمند بررسی و شناخت بیشتر در مورد منابع بوده و هم چنین باید بر اساس نیازها و نوع کاربری آن فضای محیطی انتخاب شوند. مناسب بودن منبع نور در هر محیط بسیار اهمیت دارد زیرا علاوه بر اینکه باید روشنایی مورد انتظار را فراهم آورد، از سوی دیگر باید از لحاظ علم ارگونومی، تاثیر منفی بر سلامت چشم انسان نداشته باشد، زیرا کمبود و یا زیاد بودن نور در یک محیط بر بینایی انسان تاثیر گذار است و همچنین می تواند پیامدهای دیگری نیز برای سلامت روح و جسم انسان به همراه داشته باشد. هم چنین گزینش منابع، باید متناسب با فاکتورهای زیبایی شناسی و نورپردازی برای محیط ها و مهماری های گوناگون باشد.

انواع منابع نوری

- طبیعی: خورشید ( سالم ترین و ارزان ترین منبع تامین روشنایی که میزان بهره مندی از آن بستگی به معماری محیط دارد.)

- مصنوعی: انواع لامپ های الکتریکی ( با قابلیت شبیه سازی روشنایی روز و تابش یکنواخت به محیط )

عامل زمان تاثیر مهمی در انتخاب منابع روشنایی دارد، یعنی یک منبع مناسب باید بتواند در زمان های مختلفی از روز کارایی لازم را برای آن محیط داشته باشد. روشنایی داخل ساختمان در ساعات مختلف روز می تواند با استفاده از نور خورشید تامین شود ولی در مواقعی مثل قبل از طلوع آفتاب، بعد از غروب آفتاب و البته در روزهای ابری استفاده از منابع مصنوعی معقول به نظر می رسد . هر چه فضای محیط بزرگتر باشد ضرورت استفاده از این منابع در مواقع ذکر شده افزایش می یابد، به ویژه در شب که تابش طبیعی خورشید وجود ندارد منبع نور مصنوعی انتخاب شده باید توانایی روشن سازی آن محیط را داشته باشد و این توانایی به مشخصات و ویژگی های منبع انتخابی بستگی دارد، این ویژگی ها عبارتند از :

- شدت نور آن منبع / زاویه تابش/ فاصله ی منبع تامین کننده ی روشنایی از محیط

شاخص های اندازه گیری روشنایی

شاخص تعریف واحد اندازه گیری
شار نوري Luminous Flux میزان تابشی که از یک منبع به محیط منتشر می گردد/ میزان نوردهی یک لامپ لومن
شدت نور Light Intensity شار نوری که از یک منبع در زاویه و جهت معینی در واحد ثانیه به فضا منتشر می شود کندل یا cd
شدت روشنايي Luminance شدت نوری که به طور مستقیم از منبع به یک سطح تابیده می شود. لوكس
درخشندگی نسبت شدت نور منبع به مساحت منبع کندل بر متر مربع Cd/m2
تابع روشنایی منحنی‌ای که پاسخ‌دهی چشم انسان به نور را نشان می‌دهد نمایش با نماد λ
بهره‌ی نوری ميزان نور خروجی به ازای واحد مصرف انرژی می باشد لومن بر وات
شاخص نمود رنگ تغيیررنگ اجسام زير نور منابع روشنايي CR

برای تعیین میزان نیاز به روشنایی در هر محیط می توان از شاخص های مذکور استفاده نمود و بر اساس محاسبه ی آنها بهترین منابع تامین کننده را انتخاب کرد. برای محیط های مختلف با معماری داخلی متفاوت سنجش میزان نیاز به روشنایی می تواند به نورپردازی صحیح کمک زیادی کند. برای مثال در کارخانه ها و کارگاه هایی که کارهای ظریف مثل مونتاژ کردن قطعات را انجام می دهند بر اساس استاندارد های موجود به شدت روشنایی بالای 1000 لوکس نیاز می باشد.

در انتخاب یک منبع نور به چه نکاتی باید توجه داشت؟

اطلاع از ویژگی های انواع لامپ‌هاي رشته اي يا التهابي، تخليه اي، مهتابي و LED که امروزه به عنوان منابع نوری برای تامین روشنایی محیط های داخلی مورد استفاده قرار می گیرند، باعث می شود تا تناسب و تعادل بین منبع انتخاب شده و محیط برقرار شود و علاوه بر تامین مناسب ترین شدت روشنایی از اتلاف انرژی و سرمایه جلوگیری گردد. بنابراین در انتخاب این منابع باید به عواملی مثل شار نوری لامپ، بهره نوری منبع، عمر لامپ، درخشندگی، رنگ و درجه حفاظت لامپ توجه داشت. لازم به ذکر است که لامپ های ال دی ای یکی از جدیدترین و مناسب ترین منابع روشنایی هستند که بهره ی نوری آنها 100 لومن بر وات می باشد.

 

اطلاعات تماس

آدرس:
ایران، تهران، خیابان جمهوری، تقاطع حافظ، مرکز الکترونیک امجد، طبقه 4، واحد 5
 
تلفن      66759342-021
تلفکس  66759319-021
 

با ما در تماس باشید